Az MBCT (Mindfulness-alapú kognitív terápia) egyik legfontosabb eszköze a személyes gondolkodási minták munkalap. Ez segít felismerni, hogy milyen gondolatok bukkannak fel nehéz helyzetekben, és milyen újabb, hasznosabb gondolatmóddal helyettesíthetjük őket.
Gondolataink befolyásolják az érzelmeinket és a viselkedésinket is, ezekkel majd az ötödik illetve a hatodik héten fogunk foglalkozni.
A munkalap három fő részre oszlik:
Tapasztalat: Íjunk le egy konkrét helyzetet, amelyben negatív gondolataink voltak vagy nehezen kezelhető érzelmeket éltünk át. Lehet ez egy mindennapi szituáció, vagy egy olyan esemény, amely gyakran nehézségeket vált ki.
Elsődleges Gondolati Minta: Írjuk le azt a gondolatot, amely először eszünkbe jutott a helyzetben. Ez az automatikus gondolat, amely gyakran negatív és torzítva tükrözi a valóságot. FONTOS: Ne azonosuljunk ezekkel a gondolatokkal! Csak jegyezzük le őket és lépjünk tovább!
Új Gondolati Minta: Próbáljunk megfogalmazni egy új, pozitívabb és elfogadóbb gondolatot, amely ugyanarra a helyzetre vonatkozik. Ez az új gondolat segíthet a helyzet más szemszögből való megvilágításában, és csökkentheti a negatív érzelmeket.
Albert Ellis a Kognitív Viselkedésterápia megalkotója a következőképpen fogalmazott:
„Az embereket nem maguk az események aggasztják, hanem az, ahogyan azokról gondolkodnak.”
Íme egy példa hogyan töltsük ki a gondolatnaplót. A meditációkból már lassan elsajátítjuk azt a képességet hogy "ne kapcsolódjunk gondolatainkhoz, csak szelíden engedjük el őket és térjünk vissza meditációnkhoz".
A következő lépés hogy ezt a hozzáállást elkezdjük használni a mindennapi szituációkban is. Gondolataink nem fedik a valóságot. nem mindig igazak. MIndannyiunknak megvan az a lehetősége hogy gondolatainkat irányítani, befolyásolni tudjuk és ezáltal érzelmeinket, viselkedésünket is meg tudjuk változtatni. Persze ez sok-sok gyakorlatot és kitartó munkát igényel.
A napló letöltéséhez kattintsunk ide. Le is másolhatjuk a kérdéseket magunknak egy papírra, vagy akár kérdőív formájában is kitölthetjük.
Ezt a gyakorlatot naponta többször kell elvégeznünk, főleg amikor valami negatív esemény történik velünk.
Őrizzük meg a kitöltött dokumentumokat mert a nap végi önértékelésnél szükségünk lesz rájuk.