A Johari-ablak elnevezése elsőre bonyolult pszichológiai folyamatnak tűnhet, de valójában sokkal egyszerűbb, mint gondolnád. A név eredete 1955-re nyúlik vissza, amikor Joseph Luft és Harrington (Harry) Ingham saját keresztnevük kombinálásával hozták létre a "Johari" kifejezést.
A Johari-ablakot először 1955-ben alkalmazták, és azóta széles körben elterjedt modellé vált az önismeret fejlesztésében, kommunikációs készségek javításában, interperszonális kapcsolatok építésében, csoportdinamika elemzésében, csapatfejlesztésben és csoportközi kapcsolatok erősítésében. Ez a modell lehetőséget ad arra, hogy személyes tapasztalatainkat és önismeretünket négy különböző perspektívából vizsgáljuk meg.
Nyilvános Kvadráns:
A "Nyilvános" kvadráns, más néven "Szabad Tevékenység Területe", azokat a részeinket tartalmazza, amelyeket mi is és mások is ismernek. Ide tartoznak szokásaink, személyiségjegyeink, kommunikációs stílusunk és szakmai kompetenciáink.
Ennek a kvadránsnak a bővítése segít elkötelezettebbé válni az átlátható és hiteles élet iránt. Minél többet mutatunk meg magunkból másoknak, annál rokonszenvesebbé és megbízhatóbbá válunk. A "Nyilvános" kvadráns növelése minimalizálja a külső előítéletek hatását, és elősegíti az őszinte, nyitott kommunikációt.
Vak Kvadráns:
A "Vak" kvadráns azokat a jellemzőinket tartalmazza, amelyeket mi magunk nem ismerünk, de mások látják. Amikor tudatosítjuk ezeket a vakfoltokat, lehetőségünk nyílik arra, hogy fejlődjünk, módosítsuk viselkedésünket és hozzáállásunkat. Ez a tudatosítás segít abban, hogy átláthatóbbá és hitelesebbé váljunk.
Rejtett Kvadráns:
A "Rejtett" kvadráns azokkal az információkkal és érzésekkel van tele, amelyeket tudunk magunkról, de mások elől elrejtünk. Ide tartozhatnak múltbéli titkaink, rejtett motivációink vagy szégyellt szokásaink. Az önismeret és az önbizalom növelése érdekében fontos, hogy időnként megosszuk ezeket a rejtett részeinket megbízható személyekkel.
Ismeretlen Kvadráns:
Az "Ismeretlen" kvadráns azokat a részeinket tartalmazza, amelyeket sem mi, sem mások nem ismernek. Ez a kvadráns a legnagyobb potenciált rejti a változásra és az önfejlődésre. Az önismeret mélyítése során ezen a területen találhatunk új felismeréseket és lehetőségeket.
Nyomtasd ki a Johari-ablak munkalapot három példányban. Adj egy-egy példányt három olyan embernek, akikben megbízol, hogy őszinte és támogató visszajelzést adjanak. Üljetek le mindegyikükkel, és töltsétek ki együtt a lapot, kezdve a "Nyilvános" kvadráns elemeivel, majd térjetek át a "Vak" kvadránsra. Az egyes kvadránsok végigjárása során kérdezd ki a véleményüket, és csak akkor térj át a következő kvadránsra, ha kölcsönösen egyetértetek az egyes kvadránsok tartalmában.
Ha hajlandó vagy őszinte lenni, oszd meg ezekkel az emberekkel a "Rejtett" kvadránsod tartalmát is. Az "Ismeretlen" kvadráns esetében kérd meg őket, hogy osszák meg veled gondolataikat a kiaknázatlan lehetőségeidről.
Miután minden találkozót befejeztél, összegezd a megállapításaidat, és alkoss egy "Fő Johari-ablakot". Írj fel három lépést, amelyeket megtehetsz, hogy foglalkozz a felmerült kérdésekkel, különös tekintettel a "Vak" kvadránsodra. Szervezd meg, hogy újra kapcsolatba lépj azokkal az emberekkel, akik visszajelzést adtak, és oszd meg velük a cselekvési tervedet. Kérj tőlük további javaslatokat a további fejlődéshez.