Az életben felmerülő legtöbb probléma érzelmi jellegű, így kapcsolataink minősége az érzelmeinkre való ráhangolódásunkon múlik. Az, ahogyan érzékszervi szinten megéljük az életet (azaz ahogyan internalizáljuk a külső tapasztalatainkat), nagyban befolyásolja, hogyan reagálunk a mindennapi helyzetekre. Fontos, hogy megértsd és azonosítsd, hogyan dolgozod fel a tapasztalataidat, mert ez segíthet abban, hogy jobban irányítsd az életed.
Sandra Rief (1993) szerint a kutatások azt mutatják, hogy "a diákok az olvasottak 10%-át, a hallottak 20%-át, a látottak 30%-át, a látottak és hallottak 50%-át, az általuk kimondottak 70%-át, az általuk kimondottak és megtett dolgok 90%-át őrzik meg".
Ez nemcsak arra vonatkozik, hogyan tanulunk a legjobban, hanem arra is, hogyan reagálunk másokra és hogyan értékeljük a különbségeket. Amikor nem fogadjuk el feltétel nélkül mások különbözőségét, ellenszenv születik, amely gyűlöletté és akár konfliktussá is fajulhat. Ha az alapján ítélünk meg embereket, hogy hogyan néznek ki, hogyan beszélnek, vagy akár milyen az illatuk, elfogult és felszínes lesz az értékelésünk, ami nem veszi figyelembe a lényegesebb szempontokat.
Ha megtanulod, hogyan kommunikálj másokkal az ő preferált tanulási stílusuknak megfelelően, az emberek úgy érzik majd, hogy megérted őket. Kapcsolataid minősége javulni fog, ha odafigyelsz arra, hogy hogyan dolgozzák fel a világot körülötted. Az alábbi szakaszok bemutatják a legfontosabb reprezentációs rendszereket, amelyekkel érdemes tisztában lenned.
Miközben átolvasod őket, próbáld meg azonosítani, hogy melyik reprezentációs rendszert használod a legtöbbször.
REPREZENTÁCIÓS RENDSZEREK
VIZUÁLIS:
Ha elsősorban vizuálisan dolgozod fel az információkat, akkor a látásodra támaszkodsz, amikor emlékezned, vagy döntést kell hoznod. Az életedben a világgal való kapcsolatod elsődlegesen a szemeiden keresztül történik.
A vizuális feldolgozással sok információt veszel fel, és egy kép több információt hordozhat, mint a hang vagy az érzés. Ha vizuális típus vagy, akkor valószínűleg jó vagy abban, hogy átlásd a teljes képet és hosszú távra tervezz.
Például Walt Disney, Leonardo Da Vinci és Albert Einstein mindannyian kiváló vizualizálók voltak. Íme néhány további támpont, amely segíthet azonosítani a vizuális feldolgozást preferáló személyeket:
Különös figyelmet fordítanak arra, hogyan néznek ki, hogyan néz ki az otthonuk, és hogyan néznek ki mások.
Nehezen tudnak koncentrálni, ha sok vizuális tevékenység zajlik körülöttük.
Gyorsan beszélnek, magasabbra veszik a levegőt, és gyakran alakul ki a felsőtestükben feszültség.
Vizuális információkat használnak emlékezéshez, tervezéshez és döntéshozatalhoz.
Gyakran szükségük van arra, hogy képet lássanak arról, amiről beszélnek.
Jobban emlékeznek az arcokra, mint a nevekre.
Szeretik látni az arcod reakcióit személyesen, hogy teljes mértékben megértsék, amit mondasz.
HALLGATÓ:
Ha hallási úton dolgozod fel az információkat, akkor lineárisan és szekvenciálisan gondolkodsz. Ez a feldolgozási mód egy rögzített üzenethez hasonlítható, mint egy kép.
Ha elsősorban auditív reprezentációs rendszerből működsz, jellemzően:
Jobban érzékeled a hangszín finom változását, és jobban reagálsz bizonyos hangszínekre.
Könnyen eltereli a figyelmedet a zaj.
Hallgatással és kérdezősködéssel tanulsz a legjobban.
Élvezed a vitákban való részvételt, és inkább a beszélt nyelvet részesíted előnyben az írással szemben.
Kibeszéled a problémáidat, és jobban szereted, ha van valaki, akivel megbeszélheted az ötleteidet.
Szekvenciális a gondolkodásod, és könnyebben megjegyzed az utasításokat és az útbaigazításokat.
Szükséged van arra, hogy meghallgassanak.
KINETIKUS:
Ha kinetikus preferenciád van, az érzelmekben tájékozódsz, és nagyfokú testtudatossággal rendelkezel.
A kinesztetikus preferenciával rendelkezők:
Jobban tudatában vannak a testüknek és az érzéseiknek, és a fizikai jellegű jutalmakra és érintésekre reagálnak.
Lassabban beszélnek, mert időre van szükségük ahhoz, hogy kapcsolatba kerüljenek azzal, mit éreznek a témával kapcsolatban.
Tettekkel, mozgással vagy érintéssel tanulnak.
Az érzéseik alapján hozzák meg döntéseiket.
Úgy öltözködnek és ápolják magukat, hogy inkább a kényelemre, mint az esztétikumra figyelnek.
OLVASÁS ÉS ÍRÁS:
Akik olvasási és írási preferenciával rendelkeznek, a vizuális stílus használatával, ismétléssel és utánzással tanulnak. A hagyományos oktatás az ilyen típusú tanulókra van kialakítva, és a többség számára ez egy kikényszerített tanulási stílus.
Azok az emberek, akik természetes módon olvasni és írni tanulnak, általában:
Előszeretettel tanulnak szavakon keresztül.
Bőséges, részletes jegyzeteket készítenek és lelkes olvasók.
Képesek a fogalmakat írásba foglalni.
Jobban szeretik magukat írásban kifejezni, mint szóbeli előadásokon keresztül.
Gyakorlatok a Reprezentációs Rendszerek Tudatosítására
Most, hogy jobban megértetted, hogy az egyes reprezentációs rendszerekben működő különböző egyének hogyan hajlamosak viselkedni, és milyen különböző szavakat és kifejezéseket használnak, kezdj el jobban odafigyelni a körülötted élőkre. Figyeld meg a barátaidat és a családodat, és figyeld meg, hogy milyen szavakat és kifejezéseket használnak túlnyomórészt, hátha be tudod azonosítani az általuk preferált reprezentációs rendszereket.
Szánj két percet arra, hogy csak vizuális szavakkal írd le az otthonodat. Ezután végezd el ugyanezt a gyakorlatot újra auditív szavakkal, majd végül kinesztetikus szavakkal. A vizuális szavak leírásakor például leírhatod a különböző színeket stb.
A Reprezentációs Rendszerek Azonosítása
Mindannyiunknak van egy preferált reprezentációs rendszere, vagy módja, ahogyan a világot magunknak ábrázoljuk. A preferált reprezentációs rendszerünk megértése lehetővé teszi számunkra, hogy jobb, meggyőzőbb célokat tűzzünk ki magunk elé, és a preferenciánknak megfelelő módon dolgozzunk, hogy javítsuk teljesítményünket.
Ha megérted, hogy egy másik személy milyen reprezentációs rendszert részesít előnyben, jobb képet kapsz arról, hogyan reagál. Tudni fogod, hogy a viselkedése normális-e, és hogy általában így reagál a világra. Egy tudós például logikus gondolkodó és döntéshozó lesz, míg egy művész érzelmileg elkötelezett és kreatív. Amikor az emberek egy reprezentációs rendszerhez igazodnak, amelyhez nem kapcsolódnak, az akadályokat teremt és frusztrációt okoz. A cél az, hogy megtanuljuk azonosítani a különböző reprezentációs rendszereket, hogy harmonikusabban tudjunk együtt dolgozni másokkal, és jobban megértsük, hogyan kapcsolódhatunk hozzájuk.