Az Áramlási Modell - Mi tesz téged boldoggá?
„Életünk legjobb pillanatai nem a passzív, befogadó, pihentető pillanatok.... A legjobb pillanatok általában akkor következnek be, amikor az ember teste vagy elméje a végső határig feszül egy önkéntes törekvésében, hogy valami nehéz és értékes dolgot valósítson meg”
(Csikszentmihalyi, 1990).
Több mint kétezer évvel ezelőtt Arisztotelész arra a nem meglepő következtetésre jutott, hogy az ember mindenekelőtt boldog szeretne lenni. 1961-ben az amerikai pszichológus, Csíkszentmihályi Mihály ezt írta: „Míg magát a boldogságot önmagáért keressük, minden más célt - egészséget, szépséget, pénzt vagy hatalmat - csak azért értékelünk, mert azt várjuk, hogy ezek boldoggá tesznek minket.”
Csikszentmihalyi azért lett boldogságkutató, mert a felnőtté válás során sok nehézséggel kellett szembenéznie. A második világháború alatt fogoly volt, így szemtanúja lehetett a körülötte élő emberek fájdalmának és szenvedésének ebben az időszakban. Ennek eredményeként alakult ki benne a boldogság és az elégedettség iránti kíváncsiság.
Csikszentmihalyi megfigyelte, hogy sokan képtelenek voltak elégedett életet élni, miután a háború alatt elvesztették munkájukat, otthonukat és biztonságukat. A háború után a művészet, a filozófia és a vallás iránt kezdett érdeklődni, hogy választ találjon arra a kérdésre, mi teremti meg az életet, amiért érdemes élni.
Svájcban tett látogatása során fedezte fel érdeklődését a pszichológia iránt. Carl Jung svájci pszichológus előadásán vett részt, aki az európaiak által a II. világháború után átélt lelki traumákról beszélt.
Csikszentmihályit lenyűgözték Jung gondolatai, ezért elkezdte tanulmányozni munkásságát, ami végül arra ösztönözte, hogy az Egyesült Államokba költözzön, és pszichológiát tanuljon. Elsősorban a boldogság okainak megértésére összpontosított.
Csikszentmihalyi olyan megfogalmazást keresett, amely leírja a boldogságérzet állapotát. Úgy nevezte el, hogy „ áramlás! De mikor vagyunk „áramlásban”?
Az áramlás élménye általános érvényű, és a beszámolók szerint minden társadalmi osztályban, nemben, életkorban és kultúrában előfordul, és sokféle tevékenység során megtapasztalható.
Ha volt már olyan időszakod, amikor a teljesítményed kiemelkedő volt, és ettől boldognak érezted magad, akkor valószínűleg az áramlás élményét tapasztaltad meg. Az áramlás állapota akkor következik be, amikor a képességeid szintje és az adott kihívás egyenlő.
Több mint ezer embert kérdezett meg arról, hogy mi teszi őket boldoggá, és azt tapasztalta, hogy a kapott válaszokban öt közös dolog található. A boldogság akkor következik be, amikor:
- intenzíven koncentrálunk egy tevékenységre
- a saját választásunk szerint, ami
- nem jelent se alá-, se fölérendelt kihívást (unaloműzés).
(kiégés), amely
- világos célt tűz ki, és amely
- azonnali visszajelzést biztosít.
Csikszentmihalyi felfedezte, hogy azok az emberek, akik „áramlásban” vannak, nemcsak mélységes elégedettséget éreznek, hanem elveszítik az időérzéküket és teljesen megfeledkeznek magukról, mert annyira elmerülnek abban, amit csinálnak. Zenészek, sportolók, színészek, orvosok és művészek leírják, hogy akkor a legboldogabbak, amikor egy gyakran megterhelő tevékenységben merülnek el - ez pedig teljesen ellentmond annak az általánosan elterjedt nézetnek, hogy a boldogság a pihenéssel van összefüggésben.
Csikszentmihalyi szavai szerint “Az áramlás egy olyan állapot, amelyben az emberek annyira belefeledkeznek egy tevékenységbe, hogy úgy tűnik, semmi más nem számít; az élmény annyira örömteli, hogy az emberek még nagy erőfeszítések árán is folytatják azt, pusztán a tevékenység kedvéért” (1990).
Téged mi akadályoz meg abban, hogy boldog légy?
A modellnek két tengelye van: a kihívás szintje és a képességeid szintje.
Rajzold le magadnak ezt a grafikont, és írd le a legutóbbi három kihívást, amellyel szembenéztél, és azt, hogy hogyan érezted magad velük kapcsolatban.