"Tudom, hogy nem fogod elhinni, de az emberi kiválóság legmagasabb formája az, hogy megkérdőjelezzük önmagunkat és másokat."
Ez az idézet tökéletesen összefoglalja Szókratész filozófiájának lényegét. Arra ösztönöz bennünket, hogy legyünk bátrak, kíváncsiak, és nyitottak a tanulásra.
Szókratész azon kevés történelmi alakok egyike, aki úgy formálta a világ kulturális és szellemi fejlődését, hogy nélküle a történelem gyökeresen másképp alakult volna. Ő nem csak egy kiemelkedő filozófus volt, hanem a nyugati gondolkodásmód alapköveit is lerakta. Tanításai mély hatással voltak a filozófiára, a tudományra, a művészetekre és a politikára, öröksége pedig a mai napig érezhető.
Szókratész egyszerű életet élt, és beszélgetéseken keresztül osztotta meg bölcsességét Athén lakóival. Gondolatait és tanításait tanítványa, Platón jegyezte le, akinek művei máig meghatározó hatással vannak a nyugati filozófiára. Szókratész nem írt le semmit; tanításait közvetlen beszélgetések során adta át.
Platón, Arisztotelész tanítójaként, megalapozta az ókori filozófusok híres hármasát: Szókratész, Platón és Arisztotelész. Bár Szókratészt 70 éves korában halálra ítélték "istentagadás" vádjával, tanításai tovább élnek, és arra ösztönöznek bennünket, hogy ne hagyjuk abba a kérdezést, és folyamatosan keressük az igazságot.
A Szókratészi Módszer megköveteli az egó hiányát, és egyenlő feltételeket biztosít mindenkinek, aki részt vesz benne. Ha készen állunk őszintén válaszolni a logikus, nyitott kérdésekre, és hajlandóak vagyunk a gyakorlásra, ez a technika hatékony eszköz lehet a gondolatok mélyreható feltárására.
A Szókratészi Kérdések használatával tágíthatjuk megértésünk határait, ismeretlen vizekre evezhetünk, amelyeket eddig nem fedeztünk fel, és feltárhatjuk a gondolataink mögött rejlő feltételezéseket és félreértéseket.
A Leggyakoribb Meggyőződések és Automatikus Negatív Gondolatok
Gondolataink olyanok, mint az elménkben lejátszódó párbeszéd. Gyakran annyira gyorsan jönnek és mennek, hogy nincs időnk megkérdőjelezni őket. Mivel gondolataink határozzák meg, hogyan érzünk és cselekszünk, létfontosságú, hogy megkérdőjelezzük azokat a gondolatokat, amelyek kárt okoznak nekünk.
1. Mi az a meggyőződés vagy gondolat, amit meg szeretnék kérdőjelezni?
Az első lépés az, hogy azonosítsuk a meggyőződést vagy gondolatot, amit meg szeretnénk vizsgálni. Fontos, hogy konkrétan és tömören fogalmazzunk. Például ahelyett, hogy "Aggódom a jövő miatt", fogalmazzunk úgy hogy: "Attól tartok, hogy elveszítem a munkámat". Minél pontosabban tudjuk megfogalmazni a problémáinkat, annál könnyebb lesz azt felülvizsgálni.
2. Mi a bizonyíték arra, hogy ez a meggyőződés/gondolat igaz?
Miután azonosítottuk a problémát, gyűjtsük össze a bizonyítékokat, amelyek azt alátámasztják. Ez magában foglalhatja a saját tapasztalatainkat, vagy bármilyen más releváns információt. Fontos, hogy objektívek legyünk, és ne csak a megerősítő bizonyítékokra összpontosítsunk.
3. Milyen bizonyítékok szólnak az ellen, hogy ez a meggyőződés/gondolat igaz?
Miután összegyűjtöttük a megerősítő bizonyítékokat, vizsgáljuk meg az ellentmondásokat is. Lehet, hogy nem találunk sok cáfoló bizonyítékot, de fontos, hogy nyitottak legyünk annak a lehetőségére, hogy a meggyőződésünk esetleg nem igaz.
4. Ki irányítja ezt a meggyőződést/gondolatot?
Fontos, hogy felismerjük a külső befolyásokat, amelyek hatással lehetnek a gondolatainkra. Lehet, hogy ezeket szüleink, a tanáraink, a barátaink vagy a média befolyásolja. Ha tudatosak vagyunk ezekkel a befolyásokkal, akkor jobban megérthetjük őket, és eldönthetjük, hogy egyetértünk-e velük vagy sem.
5. Tényekre vagy érzésekre alapozom ezt a meggyőződést/gondolatot?
Gondolataink és meggyőződéseink gyakran tényeken, és érzéseken is alapulnak. A tények objektívek és ellenőrizhetők, míg az érzések szubjektívek és személyesek. Ha csak az érzéseinkre alapozunk, az kognitív torzításokhoz vezethet. A tényeken alapuló meggyőződések kialakítása megbízhatóbb alapot nyújt a gondolkodásunkhoz és a döntéseinkhez.
6. Ez a meggyőződés/gondolat fekete-fehér, míg a valóság sokkal bonyolultabb?
Meggyőződéseink gyakran "mindent vagy semmit" gondolkodásmódon alapulnak, ami azt jelenti, hogy csak két szélsőséget látunk. Ez a gondolkodásmód azonban nem tükrözi a valóságot. A legtöbb helyzet árnyalatokból áll, és számos különböző lehetőség létezik.
7. Lehet, hogy félreértelmezem vagy eltúlzom a bizonyítékokat?
Gyakran hajlamosabbak vagyunk észrevenni és emlékezni azokra az információkra, amelyek alátámasztják a már meglévő meggyőződéseinket és gondolatainkat, figyelmen kívül hagyva azokat, amik ellentmondanak nekik.
8. Vannak feltételezéseim? Mik azok?
Például, ha azt feltételezzük, hogy a kollégáink nem kedvelnek bennünket, akkor hajlamosak leszünk úgy értelmezni a viselkedésüket, hogy az alátámassza ezt a feltételezést. Írjuk le amit feltételezünk, de ne vegyük ezeket tényeknek.
9. Lehet, hogy más emberek másképp értelmezik ugyanazt a helyzetet? Mik lehetnek ezek a nézőpontok?
Gondolkodjunk kritikusan a saját problémáinkon. Lehet, hogy ugyanezt a helyzetet más emberek másképp értelmezik. A mások nézőpontjainak megértése nem jelenti azt, hogy fel kell adnunk a sajátunkat, sőt, inkább segíthet látókörünk kiterjesztésében.
10. Az összes bizonyítékot megvizsgáltam, vagy csak azt, ami alátámasztja a meggyőződésemet/gondolatomat?
Keressünk tudatosan olyan bizonyítékokat, amelyek ellentmondanak a meggyőződésünknek. Ez segít abban, hogy teljesebb képet kapjunk a problémás helyzetről.
11. Lehet, hogy ez a meggyőződés/gondolat a valóság eltúlzása?
Néha meggyőződéseink a valóság eltúlzásai. Például, ha attól tartunk, hogy egy nyilvános beszéd során megakadunk, akkor hajlamosak lehetünk eltúlozni a lehetséges következményeket. Értékeljük racionálisan a helyzetet, és ne engedjük, hogy a félelmeink elragadják gondolatainkat.
12. Lehet, hogy ez a meggyőződés/gondolat másoktól származik?
A meggyőződéseink gyakran másoktól származnak, például a szüleinktől, a tanárainktól, a barátainktól vagy közösségi médiából. Fontos, hogy kritikusan értékeljük ezeket az információkat, és ne fogadjuk el őket automatikusan igaznak.
13. Ha ez a meggyőződés/gondolat másoktól származik, azok az emberek megbízható forrásai a tényeknek?
Ha a meggyőződéseink és gondolataink másoktól származnak, akkor fontos megvizsgálni azok megbízhatóságát. Ellenőrizzük, hogy a forrásnak van-e szakértelme a témában, és hogy az információkat bizonyítékok is alátámasztják.
14. Ez a meggyőződés/gondolat egy lehetséges helyzet, vagy a legrosszabb eset?
Gyakran a legrosszabb lehetséges eredményt képzeljük el, amikor a meggyőződéseinket értékeljük. Ez a katasztrófa-gondolkodásmód szorongáshoz és félelemhez vezethet. Fontos, hogy reálisan értékeljük a helyzetet, és figyelembe vegyük a lehetséges pozitív végeredményt is.
15. Segít vagy korlátoz ez a meggyőződés/gondolat az életemben?
Vizsgáljuk meg, hogy a meggyőződéseink hogyan befolyásolják az életünket. Ha ezek akadályoznak bennünket abban, hogy elérjük a céljainkat, vagy boldogan éljünk, akkor hasznos lehet megkérdőjelezni őket.
16. Mit gondolok most erről a meggyőződésről/gondolatról?
Miután problémánkat alaposan kielemeztük a Szókratészi Kérdések segítségével, gondolkodjunk el azon, hogy most hogyan látjuk őket. Lehet, hogy a meggyőződéseink megváltoztak a vizsgálat során. Lehet, hogy erősödtek, meggyengültek, vagy teljesen megváltoztak. Legyünk nyitottak a változásra.
17 Mi lenne egy erőt adó alternatív meggyőződés/gondolat, amivel helyettesíteni tudnám?
A Szókratészi Módszer célja nemcsak a meglévő meggyőződéseink megkérdőjelezése, hanem új, pozitívabb gondolatok kialakítása is. Fontos, hogy egy olyan alternatívát találjunk, amely támogat és megerősít bennünket.
Például, ha attól tartunk, hogy nem vagyunk elég jók valamiben, akkor egy pozitívabb alternatíva lehetne az hogy: "Készen állok a tanulásra és a fejlődésre".