Talán azt kérdezed: miért olyan fontosak a személyes alapértékek?
Az értékek rávilágítanak arra, hogy mit képviselünk. Egyedi, egyéni lényegünket képviselik, és cselekedeteink valamint viselkedésünk elsődleges mozgatórugójaként működnek, amelyek egy sor "szabályt" biztosítanak számunkra, amelyek szerint élhetünk, egy személyes magatartási kódex mellett.
Az értékek vezérlik döntéseinket. Míg az életben az értékeink állandóak, a prioritásaink folyamatosan változnak; ez azt jelenti, hogy az, hogy miként állítjuk fontossági sorrendbe az értékeinket, változhat. Hasonlóan egy vállalat alapértékeihez, személyes alapértékeink is irányítják viselkedésünket és döntéseinket az életben, amelyek végső soron másokra is hatással vannak.
Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy mik az alapértékeink, akkor az életünk minden területén elveszettnek, szervezetlennek és megalapozatlannak fogjuk érezni magunkat.
Az értékek fontos szerepet játszanak az ember lelki jólétében: amikor az alapvető értékeinkhez tartjuk magunkat, hitelesnek és megbízhatónak érezzük magunkat, de ha szem elől tévesztjük őket, vagy ellenük cselekszünk, akkor bűntudat és szégyenérzet zsibbaszt el bennünket, és úgy érezzük, hogy a teljes értelmetlenség érzése emészt fel.
Az értékek erősítik az ént, és amikor szeretünk, kötődünk, növekszünk, értékelünk és védünk, értékesebbé válunk.
Bár a te személyes alapértékeid nem biztos, hogy pontosan megegyeznek bárki máséval, annak megértése, hogy mik ezek, mégis segít meghatározni a téged körülvevő értékrendet, és megalapozottabb döntéseket hozni. Vannak, akik tudatosan (vagy tudattalanul) a személyes alapértékeiket használják a barátságok, kapcsolatok és üzleti partnerségek kiválasztásakor.
Alapértékeink segítenek abban is, hogy bölcsen gazdálkodjunk személyes erőforrásainkkal, például az idővel és a pénzzel. Egyszerűen fogalmazva, az alapértékek hatékony döntéshozatali iránymutatásként szolgálnak számunkra, amelyek segítenek abban, hogy mások szemében következetesek, egységesek és kiegyensúlyozottak maradjunk. Senki nem bízik olyan emberben, aki úgy mutatkozik be, mint aki nincs összhangban a vállalt értékeivel.
Az értékeinknek (ideális esetben) meg kell határozniuk az életünk fontossági sorrendjét. Az élet általában elég jól alakul, és akkor érezzük magunkat elégedettnek és elégedettnek, ha a döntéseink megfelelnek az értékeinknek és elsődleges céljainknak.
Amikor azonban a döntéseink nem illeszkednek az értékeinkhez, akkor kezdjük úgy érezni, hogy valami "nem stimmel", és ez elégedetlenséghez, frusztrációhoz, sőt bizonyos esetekben keserűséghez vagy haraghoz vezethet. Hogy ezt elkerüljük, komoly erőfeszítéseket kell tennünk annak azonosítására, hogy valójában mik az értékeink.
Az értékeink olyanok, mint egy iránytű, amely az "igazi észak felé" mutat. Az alábbi gyakorlatok segíthetnek abban, hogy világosan azonosítsd személyes értékeidet.
1. gyakorlat:
Vissza tudsz gondolni egy olyan pillanatra, amikor boldognak, kiteljesedettnek és büszkének érezted magad? Szánj egy kis időt arra, hogy részletesen leírd ezt a pillanatot. Határozd meg, hogy a helyzet mely elemei vezettek különösen a boldogság és a büszkeség érzéséhez.
1. Mit csináltál?
2. Más emberekkel voltál, és ha igen, kikkel?
3. Milyen egyéb tényezők járultak hozzá a boldogságodhoz?
Ugyanúgy, ahogy boldognak és kiteljesedettnek érezzük magunkat, amikor az értékeinket megéljük, ugyanúgy tapasztalhatjuk a sajnálat, a szomorúság és az üresség érzését is, amikor nem éljük meg az értékeinket.
2. gyakorlat:
Emlékezz vissza néhány pillanatra egy olyan alkalomra, amikor hihetetlenül sajnálkoztál. Írd le ennek a helyzetnek/emléknek a részleteit: mi volt az, ami konkrétan a megbánás érzéséhez vezetett?
A frusztráció vagy a beteljesületlenség érzése gyakran annak a jele lehet, hogy értékeinket esetleg elnyomják, talán önmagunk egy része, külső helyzetek vagy más emberek.
3. gyakorlat:
Nevezz meg egy olyan időszakot, amikor frusztráltnak, beteljesületlennek, üresnek vagy bosszúsnak érezted magad. Jegyezd fel a helyzet azon konkrét elemeit, amelyek a frusztráció, a beteljesületlenség és az üresség érzéséhez vezettek.
Vannak bizonyos tevékenységek, amelyek során olyan dolgokra bukkanhatunk, amelyek lekötnek minket, és az áramlatba sodornak minket. Ezek általában olyan tevékenységek, amelyek kihívást és jutalmat jelentenek, és amikor ezeket végezzük, gyakran elveszítjük az időérzékünket.
4. gyakorlat:
Készíts egy listát azokról a tevékenységekről, ahol ezt az áramlást tapasztalod? Mi az, amit konkrétan ezekben a tevékenységekben annyira élvezel?
Nem tudunk fejlődni az életben anélkül, hogy ne idéznénk fel az inspirációt: a kreativitás, az önbecsülés, az érzékelhető szakértelem és az optimizmus mind az inspiráció következményei.
Míg a legkorábbi éveinkben az inspirációról alkotott fogalmunk inkább arról szólt, hogy mivé szeretnénk válni a karrierünk szempontjából, ahogy öregszünk, olyan emberekből merítünk inspirációt, akiknek a tulajdonságait csodáljuk.
Vannak bizonyos emberek, akikkel találkozunk az életben, akiket inspirálónak találunk, és olyan tulajdonságokat testesítenek meg, vagy olyan életet élnek, amire mi is vágyunk.
5. gyakorlat:
Kik a példaképeid, és milyen tulajdonságokat csodálsz ezekben az emberekben?
6. gyakorlat:
Mindenki tud valamit nyújtani a világnak. Ezen az oldalon szánj időt arra, hogy felismerd, mit tudsz adni a körülötted élőknek, és mi tesz téged értékessé.
1. Mik a természetes adottságaim és tulajdonságaim?
2. Mikor fordulnak általában mások hozzád segítségért?
3. Milyen tulajdonságokat és adottságokat fedezel fel magadban, amelyekről úgy gondolod, hogy mások számára értékesek lehetnek?
7. gyakorlat:
Határozd meg a legfontosabb értékeidet a belső békével kapcsolatos tapasztalataid alapján. gondolkodj el azon, hogy az egyes tapasztalatok miért olyan emlékezetesek és fontosak?
Használd a következő oldalon található általános személyes értékek listáját, hogy segítsen a kezdésben - törekedj arra, hogy körülbelül 10 legfőbb értéket határozz meg.
Ahogy ezen a gyakorlaton dolgozol, rájöhetsz, hogy ezek közül az értékek közül néhányat természetes módon kombinálsz: ha például nagyra értékeled a nagylelkűséget, a jótékonykodást és a közösséget, akkor mondhatod, hogy mások szolgálata az egyik legfőbb értéked.
Megjegyzés: Bár a lehetséges értékek listája alapos, nem feltétlenül teljes. Szükség esetén nyugodtan bővítsd ki a listát.
8. gyakorlat:
Szánj néhány percet arra, hogy rangsorold a "legfőbb" értékeidet.
Általában ez a lépés a legnagyobb kihívás, mivel mélyen magadba kell nézned. Ugyanakkor ez a legfontosabb lépés is, mert amikor egy döntés előtt állsz, előfordulhat, hogy különböző értékeket kielégítő megoldások közül kell választanod.
Ilyenkor kulcsfontosságú, hogy tudd, melyik érték a fontosabb számodra. Anélkül, hogy a sorrenddel törődnél, készíts egy listát a 10 legfontosabb értékedről.
Nézd meg a lista első két értékét, és kérdezd meg magadtól: "Ha csak az egyiket tudnám teljesíteni, melyiket választanám?".
Dolgozd végig a listát, és hasonlítsd össze az egyes értékeket a többivel, amíg a listát a számodra megfelelő sorrendbe nem állítod.
9. gyakorlat:
Szánj rá néhány percet, hogy ellenőrizd a legfontosabb értékeidet, és győződj meg róla, hogy azok illeszkednek az életedhez és a magadról alkotott elképzeléseidhez.
1. A kiválasztott értékek által jól érzed magad a bőrödben?
2. Büszke vagy a három legfontosabb értékedre?
3. Nyugodtan elmondanád az embereknek, hogy tiszteled az értékeidet?
4. Ezek az értékek olyan dolgokat képviselnek, amelyeket akkor is támogatnál, ha a választásod nem lenne népszerű és kisebbségbe kerülnél?
5. Mik a céljaid az életben? Hogyan kapcsolódnak az értékeid az életcéljaidhoz?
Ha a döntéshozatal során figyelembe veszed az értékeidet, biztos lehetsz benne, hogy megőrizheted az integritásodat és azt, amiről tudod, hogy helyes, miközben magabiztosan és tisztán tudsz közelíteni a döntésekhez.
Azt is tudni fogod, hogy amit jelenleg teszel, azt az a fejlődés motiválja, amit az életben szeretnél elérni. Nem mindig könnyű értékalapú döntéseket hozni, de több mint valószínű, hogy hosszú távon sokkal könnyebbé teszi az életet.
10. gyakorlat:
Miként tartod magadat felelősnek?
1. Írd le az általad preferált visszajelzési rendszert, amellyel elszámoltathatod magadat, hogy az értékeid szerint élj.
2. Írd le az összes olyan módot, ami eszedbe jut, amivel megszegheted az értékeidet. Megszegted már valaha az értékeidet, vagy hajlamos vagy-e arra, hogy bizonyos módon megszegd őket?
3. Nevezd meg azokat az embereket, akiket szeretnél hogy számon kérjenek, hogy az értékeid szerint élj. Hogyan fogod megkérni őket, hogy tartsanak számon téged?
KULCSPONTOK:
- Az értékeid azonosítása és az értékek megértésére szánt idő fontos és kihívást jelentő feladat. A személyes értékeid központi szerepet játszanak abban, hogy ki vagy - és hogy kivé akarsz válni.
- Azzal, hogy jobban tudatában leszel életed e fontos tényezőinek, útmutatóként használhatod őket ahhoz, hogy minden helyzetben a legjobb döntést hozd meg. Az élet egyes döntései valójában arról szólnak, hogy meghatározzuk, mit értékelünk a legjobban.
- Amikor sok lehetőség tűnik ésszerűnek, megnyugtató és hasznos lehet, ha az alapvető értékeidre támaszkodsz, és azokat erős vezérfonalként használod, hogy a helyes irányba mutassanak.