A téves meggyőződések gyakran a negatív önértékelés alapjai. Ezek olyan mélyen gyökerező hiedelmek vagy feltételezések, amelyeket magunkról, más emberekről és az életről tartunk. Ezek a meggyőződések gyakran helytelenek és semmilyen segítséget nem nyújtanak, mégis jelentős hatással vannak az önértékelésünkre és általános életminőségünkre.
Ezeket a hiedelmeket gyakran a szüleinktől, kortársainktól, tanárainktól és a társadalomtól tanuljuk, amelyben felnőttünk. Sokszor hajlamosak vagyunk ezeket természetesnek venni, és nem is vesszük észre, hogy ezek valójában hiedelmek. Egyszerűen csak feltételezzük, hogy igazak. Az alábbiakban néhány példa téves hiedelmekre:
Az élet egy állandó küzdelem.
Mindig kedvesen kell viselkednem, függetlenül attól, mit érzek.
Semmi vagyok, ha mások nem szeretnek és nem helyeselnek engem.
Nem vagyok fontos. Az érzéseim és szükségleteim nem fontosak.
Nem tudok megbirkózni az ijesztő vagy nehéz helyzetekkel.
A téves hiedelmek, amelyeket magadról és az életről vallasz, a szorongás gyökerei lehetnek, amelyek nap mint nap hatással vannak rád. Ha elengeded ezeket a hiedelmeket, az segíthet abban, hogy kevésbé érezd magad nyugtalannak, stresszesnek és boldogtalannak. Ezek a téves hiedelmek visszatartanak bennünket azoktól a dolgoktól, amiket szeretnénk az életben elérni, például:
Nem engedhetem meg magamnak, hogy megkapjam, amit szeretnék.
Nincs időm.
Nincs hozzá tehetségem.
Még mélyebb szinten: "Nem érdemlem meg, hogy megkapjam azokat a dolgokat, amiket igazán akarok."
Soha nem jutunk túl egy olyan életszakaszon, amelyet nem tudunk elképzelni, hogy elérjük. Ha negatív dolgokban hiszel magaddal kapcsolatban, az azt jelenti, hogy meg sem próbálod elérni, amit szeretnél, ami a legbiztosabb módja annak, hogy garantáltan nem fogod elérni.
A Téves Hiedelmek Határt Szabnak az Önértékelésnek
A téves hiedelmek általában azon az elképzelésen alapulnak, hogy az önbecsülés valami rajtunk kívül álló dologtól függ, például az anyagi javaktól, a társadalmi státusztól, a gazdagságtól, egy másik személy szeretetétől vagy elismerésétől. Ha azt hiszed, hogy "az értékem attól függ, hogy mit érek el", vagy hogy "minden a siker", akkor az önértékelésedet kívülre helyezed, és megakadályozod, hogy felismerd, sok tulajdonságod és tehetséged van, függetlenül a külső eredményeidtől.
Ahogy az önbecsülésed fejlődik, megtanulod tisztelni és hinni magadban az elért dolgaidon kívül is, anélkül, hogy bárki mástól függenél. Biztonságot fogsz érezni önmagadban.
Mindannyian kialakítottuk a saját téves hiedelmeinket azáltal, hogy közvetlen üzeneteket hallottunk másoktól, mint például "a kedves lányok nem mérgelődnek"; vagy külső kritikára válaszul elfogadjuk őket (például - "értéktelen vagyok"), ha mások figyelmen kívül hagynak ("az igényeim nem számítanak") vagy ha elutasítanak ("nem vagyok szerethető").
Sajnos, mivel ragaszkodunk ezekhez a hiedelmekhez, olyan módon cselekszünk, amely megerősíti őket, ezáltal önbeteljesítő jóslatokká válnak. Rendkívül fontos, hogy megértsük, hogyan jöttek létre a saját téves hiedelmeink, mielőtt elkezdenénk átprogramozni magunkat funkcionálisabb és támogatóbb meggyőződésekkel.
Tehetetlen vagyok. A külső körülmények áldozata vagyok.
Ellenvélemény: Felelős vagyok magamért, és én irányítom az életemet. A körülményeket nem tudom meghatározni, de a hozzájuk való hozzáállásomat igen.
Ha kockázatot vállalok, kudarcot fogok vallani. Ha kudarcot vallok, mások elutasítanak.
Ellenvélemény: Rendben van, hogy kockázatot vállalok, és nem számít, ha kudarcot vallok - minden hibámból tanulhatok. Nem baj, ha sikeres vagyok.
Az élet állandó küzdelem. Valami baj lehet, ha az élet könnyűnek, élvezetesnek vagy szórakoztatónak tűnik.
Ellenvélemény: Az élet élvezetes és teljes. Nem baj, ha pihenek és jól érzem magam. Az élet egy kaland, amelyben megtanulom elfogadni a nehézségeket és a hullámvölgyeket egyaránt.
Nem vagyok fontos. Az érzéseim és szükségleteim nem fontosak.
Ellenvélemény: Egyedi és értékes egyéniség vagyok. Az igényeim és az érzéseim ugyanolyan fontosak, mint bárki másé.
Ne feledd, hogy bármilyen értéket is nyújtottak neked ezek a téves hiedelmek a múltban, ma már nem állják meg a helyüket, és ma már csak arra szolgálnak, hogy stresszt és szorongást okozzanak neked.
Szánj 5-10 percet arra, hogy elgondolkodj és megvizsgáld azokat a téves hiedelmeket, amelyekhez esetleg ragaszkodsz. Dolgozd végig a következő kérdéseket, majd gondold át, milyen ellenérvekkel kezdhetnéd el ma megváltoztatni ezt a hiedelmet.
Milyen bizonyítékok támasztják alá ezt a meggyőződést? Ha objektíven nézem az összes élettapasztalatomat, mi a bizonyíték arra, hogy ez a meggyőződés igaz?
Ez a meggyőződés mindig igaz rám?
Figyelembe veszi ez a hiedelem a teljes képet? Figyelembe veszi a pozitív és a negatív következményeket is?
Ez a meggyőződés elősegíti a saját lelki békémet és jólétemet?
Én választottam ezt a meggyőződést, vagy a családom/barátaim hatására alakult ki, amikor felnőttem?
Milyen ellenérveket kezdhetek el használni, hogy már ma elkezdhessem megváltoztatni ezt a téves hiedelmet?
Ezek a kérdések segíthetnek felismerni és feloldani a téves hiedelmeket, amelyek akadályozzák önértékelésed fejlődését. Emellett támogatnak abban, hogy pozitív, támogató meggyőződéseket alakíts ki, amelyek elősegítik a lelki békédet és jólétedet.